Jdi na obsah Jdi na menu

Chanovice - ZKZ Horní Bříza

7. 6. 2011

O víkendu hrála Horní Bříza další ze svých existenčních zápasů. Tentokrát zavítala na půdu nepříjemného soupeře z Chanovic. Již sama cesta autobusem se stala malým dobrodružstvím, o to milejším překvapením byl stav hrací plochy v Chanovicích. Oproti předchozím letům, kdy se většinou hrálo na hlíně, byl na zápas připraven kvalitní trávník z luční směsi.

Trenér Votípka postrádal školáky Křížka a Sluku, jinak byl kádr kompletní. Do brány se znovu postavil budoucí dovolenkář Mizera. Od úvodu bylo vidět, jak moc důležité utkání to je, a na kopačky všech hráčů se vloudila nervozita a nepřesnost. Proto většina akcí z úvodu zápasu končila ještě před pokutovými územími, a spíše než pohledný fotbal byla vidět bitva nervů. První se osmělili hosté, když z rohu velkého vápna vystřelil Frána, ovšem domácí gólman předvedl první ze svých vynikajících zákroků. Tato akce dodala hostujícím hráčům Břízy odvahy, a ti začali postupně přebírat iniciativu. Do konce prvního poločasu si vytvořili další dvě gólové příležitosti. Nejprve ve 28. minutě hlavičkoval po rohovém kopu Chocholatý z hranice malého vápna. Jeho pokus však dalším vynikajícím zákrokem zmařil domácí Beke. A v 38. minutě potřetí domácí brankář a ofenziva hostů. A znovu ze souboje vyšel vítězně domácí gólman. Vrla dostal přihrávku mezi obránce, podařilo se mu stopera přesprintovat, a s druhým bekem na zádech se řítil na osamoceného brankáře. Když už se chystal zakončit, domácí bek nepatrně tečoval jeho střelu, a ta skončila mimo branku.  Domácí byli kromě několika standartních situací a střel z dálky zcela neškodní. Dobře pracující obrana hostů je nepouštěla do blízkosti Hornobřízské branky, a to co propadlo, pochytal brankář Mizera. První poločas tak, i přes snahu hostů skončil 0:0.

Do druhé půle chtěli hostující hráči ještě zvýšit aktivitu, aby tak v horkém počasí donutili přetíženou Chanovickou obranu k chybám. K překvapení všech se po 5-ti minutách měnilo skóre na druhé straně. Domácí poslali dlouhý centrovaný míč do pokutového území, kde hostující brankář prohrál vzdušný souboj s domácím Horvátem. Ten hlavou zády k brance poslal domácí do vedení 1:0. Hráči Horní Břízy se rychle oklepali z obdržené branky, a zatlačili svého soupeře do hluboké defenzivy. Domácí jen zakopávali balony a pokoušeli se zdržovat, jak jen to šlo. Hosté si dokázali si vytvořit souvislý tlak, ale znovu se projevila stará slabina, proměňování šancí. Nejprve šel znovu sám na branku Vrla, pak mimo v malém vápně mířil Paukner. Domácím rychle docházely síly, a postupně již zcela rezignovali na útok a soustředili se na udržení vedení. Když už hostující lavička přestávala věřit v obrat, zkusil Frána znovu vystřelit z hranice vápna. A to co se mu nepovedlo v první půli, se povedlo v té druhé, a jeho výstavní bomba skončila až v síti domácích, a v 74 minutě se začínalo znovu 1:1. Hosté vycítili šanci, dál se tlačili do útoku a to se jim vyplatilo. Po rohovém kopu vznikl závar v malém pokutovém území. A nakonec to byl J. Paukner, který dokázal míč prokopnout hradbou těl až do branky. Jeho slovy celá situace byla zcela jednoduchá a jasná:“ Já věděl že mi to brácha (M. Paukner poz. Redakce) vrátí zpět. A proto jsem napoprvé míč normálně minul. Od bráchy se to pak ke mně odrazilo zpátky (myšleno míč) a já díky tomu, že brácha mi ty obránce mezitím odstavil, jsem to tam trefil úplně v pohodě.“ Po tomto obratu to byli naopak domácí, kteří najednou museli spěchat. A předchozí zdržování hry se jim začínalo krutě nevyplácet. Měli jen jednu velkou šanci, kdy vyběhnutého Mizeru přeloboval domácí útočník. Naštěstí hostujícího gólmana na brankové čáře zastoupil stoper Janka. Hostující trenér navíc využil čerstvé síly z lavičky, a oživil tak útočnou hru hostů. Domácí obrana tak byla ještě pod větším tlakem, i proto, že na lavičce domácích byli jen dva hráči. A ti museli na hřiště již v úvodu druhého poločasu nahradit své vyčerpané spoluhráče. Postupně se tak na hřiště v dresu Horní Břízy dostali Čechura, Morštajn a Landa. A byl to právě Čechura, který se dvakrát dostal do velice slibné šance. Nejprve nedokázal z hranice velkého vápna vůbec zakončit, o 3 minuty později raději v gólové pozici na hranici penalty volil zpětnou přihrávku na obsazeného spoluhráče. A to se také nemuselo vyplatit, protože domácí se nadechli k závěrečnému náporu. Zahrávali 3 rohové kopy a zejména ten poslední byl velice nebezpečný. Celé své snažení pak zakončili střelou z úhlu, naštěstí mimo branku. Nakonec zápas ukončil „kanonýr“ Landa. Čechura znovu v nadějné pozici raději volil přihrávku zpět, tentokráte na Landu. Ten z první poslal míč z 30-ti metrů na branku domácích. K překvapení všech míč neomylně zapadl pod horní tyčku, když přeplachtil domácího brankaře, který byl až nečekaně příliš daleko z branky 1:3. Po tomto kousku hlavní rozhodčí zápas ukončil k velké radosti hostujících hráčů i fanoušků.

Horní Bříza tak vyválčila další tři body tak potřebné do tabulky krajského přeboru. Příští kolo Bříza nehraje, a tak zasáhne do soutěže až v posledním kole. To zajíždí na půdu posledního Touškova. A zápas to bude prakticky o vše. V té době již budou karty jasně rozdány, i s ohledem na divizi, a bude jen na hráčích jak zápas a vlastně celá letošní soutěž dopadne. Ve hře je jak baráž, tak i přímá záchrana.

Chanovice – Horní Bříza 1:3

Chanovice: Beke – Srb, Šimsa (77. Král), Šrámek, Brom, Polena, Kostka, Melka, Horváth, Hrach, Černohorský (66. Drohobeckyj). Trenér: Pavel Běloušek.

Horní Bříza: Mizera – Šimice, Frána (81. Morštajn), M. Paukner, Hackr, M. Chocholatý, Vrla (88. Landa), J. Paukner, Janka, Fedorco (84. Čechura), P. Chocholatý. Trenér: Václav Votípka.

Nejlepší hráči: Polena – Vrla. Poločas: 0:0. Branky: 50. Horváth – 74. Frána, 79. Paukner, 90. Landa. Rozhodčí: Reznichenko. ŽK: 2:3. Diváků: 150.